Operatörlük belgesi ehliyete işletme

ehliyete işletme, ehliyete çevirme, ehliyeti nasıl çıkartılır, ehliyet nereden alınır

Almış olduğunuz operatörlük eğitimi sonrasında yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olup kazanmış olduğunuz operatörlük sertifikasınızı. Ehliyetinize G sınıfı olarak işletmek için yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

Operatörlük Belgesini Ehliyetime İşletmek Zorundamıyım

Operatör belgenizi G sınıfına Çevirebilmek için öncelikle her hangi bir sınıf sürücü belgesi yani Ehliyetinizin olması Şart

      Trafik Kanunun ve Yönetmeliklerine göre Araç trafiğine açık Kara Yolunda Lastik Tekerlekli İş Makinesi ( forklift, bekoloder, mobil vinç, loder, kepçe vs ) türü İş Makineleri kullanacak kişiler Operatörlük belgesini Ehliyetine G Sınıfı olarak işletmek zorundadır. Lastik Tekerlekli iş makineleri operatör belgeleri ehliyete işletilebilir. Paletli iş makinelerinin trafiğe açık alana çıkmaları yasak olduğundan ayrıca sabit iş makinelerinin operatörlük belgelerini ehliyete G sınıfı olarak çevrilmesine gerek yoktur.

ehliyete işletme, ehliyete çevirme, ehliyeti nasıl çıkartılır, ehliyet nereden alınır

Aksi durumda her hangi bir kaza veya olumsuzluk durumunda sürücü belgesi ehliyetsiz sayılırlar bu Lastik Tekerlekli İş Makinesi  Operatörünü ve İşverenini zor durumda bırakır. Yeni Tip Ehliyetlerde Operatörlük Belgeleri ehliyetin arkasında 12. Satırda kod olarak yazılmaktadır. Bu Kodlar Operatörlük Belgesi sınıfına göre değişir. Lastik Tekerlekli İş Makinesi belgesi için Örnek Beko loder Ehliyet Kodu: 105.02 dir ( İş Makinası Ehliyetine yazılacak iş makineleri ehliyet kod tablosu  )

bekoloder ehliyeti, operatör belgesi, operatörlük belgesi, iş makinesi ehliyeti, ehliyet çıkarma, ehliyet yapma

Operatörlük belgesini ehliyete işletme 2019; İş makinası operatörlük belgesi olan operatörler 2019 yılı içinde belgeyi G sınıfı ehliyet olarak işletme masrafı toplamda 1219,2 TL ücret ödeyecektir. Toplam ödenecek ücretin 1023,2  Lirası G sınıfı ehliyet harcı, 166 Lirası ehliyet kart bedeli ve  31 Lirası Polis vakfı bağış ücreti olarak tahsil edilecektir.

Operatörlük belgesini ehliyete işletme 2020; 2020 yılı yaklaşırken 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren vergi ve harçlara uygulanacak yeniden değerlendirme oranı ile %22,58 zam yapılacak olup buna göre operatörlük belgesini ehliyete işletme ücretine 2020 yılında %22,58 zamlı olacaktır. 2020 yılı yılında G sınıfı ehliyet harcı 1254,24 lira olacak, Ehliyet kart bedeli 203,5 lira ve 38 lira ise polis vakfına bağış ücreti tahsil edilecektir ve İş makinesi operatörlük belgesi ehliyet işletme ücreti toplamda 1495,74 TL olacaktır.

İş Makineleri kursundan almış olduğunuz tüm evraklar ile

1-    Tercih edeceğiniz bir Trafik Tescil Amirliğinden randevu almak

2-    Randevu gününden önce Emniyetin anlaşmalı Bankalarına G sınıfı ehliyet harcı ve diğer masrafları yatırmanız gerekiyor

3-    Randevu günü Emniyete gidip başvurunuzu yapıyorsunuz

4-    Eski ehliyetinizi teslim ediyorsunuz

5-    Size eski ehliyetinizin sınıflarını kapsayan ve G sınıfı ehliyetinde eklendiği geçici sürücü belgesi veriliyor

6-    15-20 gün içinde yukarıda örneği bulunan yeni tip ehliyetiniz posta ile belirtmiş olduğunuz adrese ulaştırılıyor.

Operatörlük belgesi ehliyete işletme sayfamızda anlattığımız gibi tüm işlemler bu kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir